KARAVAN SATIŞLARI PATLAMA YAPTI

Doğa tutkunları, Tüyap tarafından düzenlenen Karavanist İstanbul Karavan ve Ekipmanları Fuarı’na yoğun ilgi gösteriyor. Büyükçekmece’de bulunan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 2 Nisan 2021, Cuma günü büyük bir coşkuyla açılan Karavanist’in ilk iki gününde 100’ün üzerinde karavan ve 7 tiny house siparişi alındı. Karavanların adeta kapış kapış gittiği Karavanist’in sonuna kadar 400-500 arası sipariş alınması öngörülüyor. Teknolojik donanımı yüksek, en özel karavan modellerinin sergilendiği Karavanist Fuarı, 13 Nisan 2021, Salı gününe kadar hafta içi her gün saat 10.00 ile 18.00 arası ziyaret edilebiliyor.  Karavanist’te 45 bin liradan 1 milyon 200 bin liraya kadar her bütçeye hitap eden karavan çeşitlerini ziyaretçiler inceleme olanağı buluyor. Yeni karavan almak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği fuarda, karavan ve karavan malzemesi kiralamak da mümkün.
karavan satışları patlama yaptı
Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Karavanist’e açıldığı ilk saatlerden itibaren yoğun bir ziyaretçi ilgisi var. Fuarımızda, 100’e yakın katılımcı firmamız son model karavanlarını sergiliyor.  Karavanist’te dört günde 100’ün üzerinde  karavan satışı ve 200’ün üzerinde de karavan siparişi alındı.   Fuar sonuna kadar 400-500 karavan siparişi alınacağını öngörüyoruz. Türkiye’de bu yıl 2 bin karavanın üretileceği tahmin ediliyor. Bu tahmin dikkate alındığında, Türkiye’deki karavan üretiminin yüzde 25’nin Karavanist’te alınacak siparişlerle gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz” dedi.
Karavanist Fuarı’nın eski karavanlarını yenilemek isteyenler için de fırsat olduğunu belirten Ersözlü, şu bilgileri verdi: “Türkiye'de 10 bine yakın karavan olduğu biliniyor. Bunların çoğunun eski ve yaşlı araçlardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Pandemi döneminde karavan sektörünün siparişlerinde yüzde 300’e varan artışlar oldu. Bu olağanüstü talebe bağlı olarak 2021 yılında Türkiye’de yaklaşık 2 bin karavanın üretilebileceği öngörülüyor.”
 
“Fuarlarımız ekonomiye can suyu oluyor”
Tüyap’ın ‘ticaret için önce sağlık’ anlayışıyla devam eden fuarlarının ekonomiye can suyu olacağını söyleyen Ersözlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tedbiri, güvenliği ve sağlığı, ön planda tutarak fuarlarımızı düzenlemeyi sürdürüyoruz. Amacımız,  hem katılımcı firmalarımızın ticaretine destek olmak, hem de katılımcı ve ziyaretçilerimizin sağlıklarını korumak. COVID-19 önlemleri kapsamında her türlü tedbiri alarak ziyaretçilerimizi Karavanist Fuarımıza kabul ediyoruz. Ziyaretçilerimiz gönül rahatlığı içinde fuarımızı gezebilirler. Katılımcılarımız da aldığımız tedbirlerden memnun. Pandemi nedeniyle fuara katılımda çekingen davranan firmalar, diğer firmaların gördüğü ilgiden sonra fuara katılmaya karar verdiler. Açılış günü olan Cuma günü ve sonrasında hafta sonu telefonlarımız susmadı. Onları da fuarımıza pazartesi gününden itibaren dahil ettik.” dedi.
 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN